Šilutės pašto karieta M 1:12 - V dalis.

Parašė A.Povilaitis (antanas) 23 Jun 2015
Antano Povilaičio (Šilutė) modeliai >>
 


     Štai ir paskutinė karietos gamybos dalis. Taip jau susiklostė, kad šis projektas jau pabaigtas, bet liko krūva nuotraukų ir kol dar ne viskas pamiršta, pabaigsiu gamybos istoriją. Ne vien Jums, bet ir man labai įdomu kartais ją peržvelgti. Taigi paskutinė V-oji dalis.
   Po eilinės pauzės, vėl peržiūrėtas darbų sąrašas ir pirmyn. Visų pirma pabaigti kaustyti karietos ratai. Kol kas buvo baigtas tik vienas. Dabar jau pabaigti ir likę ratai.
   Viskas gavosi gan neblogai. Ratai labai sutvirtėjo. Toliau dar kartą patikrinau ir suderinau ašies palenkimo kampus, truputį padidinau skyles ašims. Toliau atsispausdinau reikalingą brėžinių rinkinį priekinės ašies gamybai. dalis jos padaryta, bet dar liko medinis pusmėnulis ir metalo apkaustai jam.
    Apkaustai išpjauti iš 0,2 mm storio skardos, apdirbti ir nujuodinti dujiniu degikliu. Pusmėnulis padarytas iš juodalksnio, pritaikytas į savo vietą, priklijuotas ir pasendintas. Apkaustai priklijuoti ir papildomai sutvirtinti varžtų imitacijomis. Tam reikiamose vietose grežiamos skylutės ir sutepus CA klijais įklijuojami varžtai.
   Tas murzinas padarėlis, vardu Drakoša, atrodo kaip tikras kalvis. Labai aktyviai dalyvavo gaminant visus likusius apkaustus ir varžtus. Net truputį žandą nusvilo. Kas jam taip čia patiko, taip ir nesupratau. gal kokiame savo praeitame gyvenime tikrai buvo kalvis... Visi likę apkaustai buvo pagaminti iš tos pačios skardos, o varžtai iš smeigtukų. Dabar priekinė ašis atrodo gan solidžiai. O ir sveria gan nemažai. Aplamai, tai visa karieta gan nelengva gausis...

                  2015-07-13

   Užteks kalviauti, pradėsiu mūryti.... O jei rimčiau, tailaikas užsiimti ir pagrindu, ant kurio bus pati karieta. Buvo įdomių sumanymų šia tema, bet užsakovas pasirinko paprastesnį variantą - akmeninį grindinį. Grindinys - tai grindinys. Praqdžiai iš 8 mm storio faneros išpjaunu darbinį pagrindą. Kadangi darbų eigoje jis gali truputį deformuotis, tai vėliau bus dar ir apatinis jo sluoksnis iš tokios pat faneros. Buvo visokių variantų, kaip gaminti tuos akmenis. Lieti formose nesinorėjo. Labai jau daug panašių bus. Todėl darysim rankomis ir paprasta, tik kiek ilgoka technologija. Kaip technologiškiausią medžiagą pasirinkau ore stingstantį molį. Labai patogu dirbti, greitai nestingsta, nesudėtinga gauti. Tuo labiau, kad dar ir likutį turėjau pradarytą. Bus proga sunaudoti ir turėtų esamo kiekio pakakti. Įrankiai paprasti. pirma užduotis padengti visą pagrindą 2 - 3 mm storio sluoksniu. Galvojau panaudoti tuščią dujų balionėlį sluoksnio išlyginimui, bet pasirodo, bus per lygus paviršius. Taigi rankelėmis.
   Darbelis ne toks jau ir lengvas. O dar pabaigoje ėmė ir pritrūko molio. Teko pirkti dar vieną pakelį. Bet spalva jau truputį skiriasi. Bet man tai nesvarbu. Sekantis etapas - pjaustymas. Pjausęiau iš rankos, maždaug 1,5 cm kvadratais. Čia nereikia didelio tikslumo, nes darau ranka tašytus akmenis. O jie savo dydžiu pakankamai skyrėsi. Be to pjaunu truputį pavingiuodamas ir nesistengdamas išlaikyti statmenumo. Pjaunant kraštai truputį kartais užsilenkia, bet tai jokios reikšmės neturi. Palieku parai džiūti. Išdžiūvę kvadratėliai pasiraito ir gan stipriai susitraukia. Be to atšoka nuo fanerinio pagrindo. Tai labai gerai. Kaip ir dydžio sumažėjimas. Sekantis etapas tvarkingai, nesumaišant nuimti juos nuo fanerinio pagrindo, kad vėliau klijuojant nereikėtų taikyti, kaip dėlionės. Toliau parengiu pagrindą. Nuvalau molio dulkes ir likučius ir truputį pašlifuoju. Apatinėje pusėje padarau įpjovas maždaug 2/3 gylio. To reikia, kad fanerai išlinkus, būtų galima ją lengvai ištiesinti. Ir apatinę dalį nupurškiu juodais dažais. Mažiau gers drėgmę.
   Smagiausia dalis - klijavimas. Vėl viskas daroma iš akies, stengiantis išgauti natūralumą. Kai kur tarpai nevienodi, kau kurios plytelės sumažinamos ir pan.. Čia jau fantazjos ir skonio reikalas. Bet žiūriu, kad neatsirastų vertikalus ar horizontalus įstrižumas. Jlijavimui naudoju tuos pačius klijus, kaip ir medžiui. Baigęs vėl palieku parai džiūti. Na ir sekantis etapas - šlifavimas. Naudoju vidutinį "Proxxon" grežtuvėlį ir konusinį akmenuką. Šlifuodamas suapvalinu truputį briaunas, padidinu tarpus tarp kvadratėlių. Esmėje stengiuosi  juos padaryti panašius į tašytus akmenis. Darbelis ilgai trunkantis iir labai jau dulkinas. Pražaidžiu visą dieną. Galva sprogsta nuo dulkių siurblio ir grežtuvėlio zyzimo. O kas galutinai gavosi - paaiškės tik pabaigoje.
 

                          2015-08-02
    Po tų visų zirzimų ir stūgavimų, imuosi labiau meditacinės veiklos. Metas dažyti gautą pagrindą. Naudosiu akrilinius  dažus. Ilgai vargstu, kol sumaišau man patinkantį pagrindą. Vis atrodo, kad kažkas ne taip. Tada galutinai nuvalau nuo dulkių patį pagrindą. Štai toks jis po visų šlifavimų. Ir padengiu tuo savo susimaišytų dažų sluoksniu. Pirmas sluoksnis lyg gruntas. Susigeria ir išdžiūna labai greitai. Dengiu dar vieną. Labai nesistengiu, bet ir labai didelių nepadengtų plotų nereikia palikti.
   Na o dabar, kai pagrindas išdžiūvo, ateina metas kūrybai. Renkuosi ir dažau maišydamas spalvas, kol pradeda gautis kažkas panašaus. Procesas labai įtraukiantis. Labai primena piešimo pamokas vaikystėje... Po ilgų terlionių pagaliau pradeda kažkas gautis. Na ne dailininkas aš...


   Jau neblogai, bet dar kažko trūksta. Reikalą išgelbėja "sauso teptuko" technika uždėtas baltos spalvos sluoksnis. Dabar tai ko reikia. Pats savimi neatsistebiu, kaip čia man taip pavyko padaryti.


    Ir sekantis etapas - žolytės "sodinimas" didesniuose tarpuose tarp akmenų. Stengiuosi, kad vaizdas būtų tikroviškesnis. Paskutinės dvi foto labiausiai atitinka tikrą rezultatą.
  
                      2017-02-03
      Pabaigtas pagrindas ir galima judėti toliau. Darysiu linges. Toks gana sudėtingas elementas. Pamastymų, kaip jas padaryti, buvo visokių. Pradžioje norėjau daryti kaip tikras, iš spyruoklinio plieno. Bet viską gerai apgalvojęs supratau, kad prasmės mažai, o sudėtingumas ir laiko sanaudos bus milžiniškos. Taigi darysiu tokias imitacines, bet iš metalo. Tame pačiame stiliuje, kaip ir kitos metalinės detalės.
   Pradžia, kaip visada. Nuo brėžinių. Atsispausdinu reikiamas detales ir vaizdus ant popieriaus. Išsikerpu vaizdą iš šono. Kadangi man reikia padaryti 4 vienodas linges, o forma ne tokia ir paprasta, pradžiai gaminu šabloną. Lingių lankstymui. Jis nesudėtingas ir vienkartinis. Darau iš 6 mm storio faneros ir poros reikiamo diametro vinių. Gamybą supaprastinsiu ir lingės bus ne iš atskirų lapų, bet iš vientisų 2 tam tikru būdu sulankstytų juostų.  Šablono konstrukcija aiški iš nuotraukų. Pradžioje gaminu vieną lingę išbandymui. Tam atsikerpu 2 juosteles iš skardos. Jos susisuka, tad tenka tiesinti. Po to atkaitinu ir pasendinu. Ir pirmyn.


     Štai gaunasi toks rezultatas. Deja, pradėjo truputį streikuoti mano fotoaparatas. Nuotraukų paprastai jame prikaupiu daug. Tik tada perkeliu į kompiuterį ir apdoroju. Štai čia ir pradėjo lįsti bėdos. Perfotografuoti jau nebesigaus. Tad dėsiu tai, kas dar šiek tiek pakenčiama. Reikės žiūrėti, kas su tuo fotiku pasidarė... Iš reikiamo diametro vinučių darau lingių pirštus. Vienai lingei reikia 4 vienetų. Ir iš trumpų skardeiių padarau lingių apkabas.


   Foto prastos, bet pati lingė gavosi kaip ir sumanyta. Dabar belieka prisigaminti ruošinių ir pirmyn. Ir štai toks rezultatas.


                      2017-02-05  
   Šiandien toliau darbuojuosi užbaiginėdamas priekinį tiltą. Čia dar reikia pagaminti daug metalinių detalių ir medinį skersinį, prie kurio kabinasi branktai. Ir padaryti tilto tvirtinimą prie pačios karietos. Tai bus vertikali ašis. Dar reikia pagaminti metalinį segmentą, pritvirtinti jį prie karietos dugno. Tuo segmentu slydinėja analogiškas tilto segmentas. Jie sutepti tirštu tepalu. Šie abu segmentai apsaugo tilto ir dugno elementų dilimą sukinėjantis tiltui. Pasakoti smulkiau nėra daugiau ką. Ten kur bus vertikali ąšis, į karietos dugne padarytą įdubą, įklijuoju M3 veržlę. Į ją įsisuks M3 varžtas, kuris ir bus vertikali ašis. Jos praktiškai nesimato, tad gudrauti nelabai yra prasmės. Toks sprendimas leis lengvai surinkti ir esant reikalui išardyti šitą mazgą. Visos smulkmenos nuotraukose.
  

                             2017-02-13
    Šiandien savotiškai svarbi diena karietos modelio gamybos procese. Pagaliau pastatysiu ją ant ratų ir atsiras pilnas karietos vaizdas. Darbai paprasti. Tvirtinu linges prie jau pagamintų ašių. O šias - prie karietos korpuso. Priekinis tiltas net be ratų atrodo įspūdingai. O su ratais - tai jau visai... Uždedu ratus, laikinai pastatau į savo vietas dar neapdirbtus arkliukus, kad vaizdas būtų pilnesnis... gGras jausmas, po tiek laiko ir darbo, pamatyti ryškėjantį rezultatą...

                            2017-03-13
   Praėjo nemažai laiko nuo arklių karietai gavimo fakto. Primenu, kad juos turėjo išdrožti Arklio muziejus. Jau buvau trumpai apie tai rašęs, bet dabar pažiūrėsim detaliau, ką čia mes gavome. Atidarę siuntinį, randame du paketus. Išvyniojame ir žiūrime. Tiesą sakant, įspūdžio didelio jie man nepadarė. Matosi gan atmestinis darbas. Tokie pusgaminiai... Aš neprašiau natūralistinių, bet ir tokio grubaus darbo nesitikėjau... Mediena prasta, išgraužta kinvarpų. Kojos, uodega ir kai kurios kitos vietos nebaigtos. Tai dar pusė bėdos, bet skirtingas jų dydis, tai jau visai... Aš gi ne drožėjas koks, bet reikės kažką daryti. Kitaip viskas atrodys gan tragiškai ir juokingai. Taigi, rodau, ką gavau.

  
   Tokie štai reikaliukai. Imuosi darbo. Visų pirma, reikia atpjauti nereikalingus likučius. Žymiu ir zeimeriuko pagalba nupjaunu pagrindą, apipjaunu aplink kojas. Toliau jau seka drožybos darbai. Smulkiai čia visko neaprašinėsiu, bet tenka pavargti su kojomis, uodega ir kitose vietose. Didesnio arkliuko ūgį, tenka truputį sumažinti. Žodžiu, bandau užmaskuoti skirtingus dydžius. Aš ne drožėjas, todėl viskas juda labai lėtai. Bijau sugadinti. Na, ką galėjau, tą padariau...


   O per karietos darymo laiką, susikaupė visa kolekcija įvairių arkliukų. Ir kur reiks juos panaudoti, dar nesugalvojau. Jie čia kažkaip savaime atkeliavo...

                        2017-03-29  
   Toliau tęsiu arkliukų temą. Palikti tokius, kokie yra dabar, nesigauna. Reikia kažkaip juos tonuoti. Galvojau apie įvairias spalvas ir padengimo būdus. Galiausiai pasirinkau beicą ir šviesiai rudą spalvą. Kad būtų priderinta prie pačios karietos spalvinės gamos. Beicą naudoju skystą, labai geros Rowan Best firmos. Metų jam kokia 15. Tikrai ne mažiau. Bet kokybė išliko puiki. Moka amerikiečiai gaminti.
   Prieš puolant beicuoti, dar turiu gerokai pavargti, kol sutvarkau uodegas. Visai nebaigtos drožti. Tad tenka gerai pasikankinti. Rezultatas ne super, bet geriau man nesigauna. O ir nesinori sugadinti visiškai. Ir bandymas beicuoti.   Gavosi tokie rudi, lyg būtų iš keptuvės ištraukti. Dabar laukia sekantis etapas - tonavimas. Reikia gerokai sušviesinti visumą ir iškilumus. Tam naudoju plieno vilną ir smulkų švitrinį popierių. Tenka gerokai padirbėti, bet rezultatas jau geresnis. Nuotraukose matosi, kaip skiriasi apdirbtos ir neapdirbtos vietos. Kartas nuo karto statau į vietą prie karietos, kad pataikyti, koks tonas turi būti. Keletą kartų tenka padengti beicu iš naujo. Tik jau labai praskiestu, kol galų gale išgaunu norimą toną. Ne taip jau čia ir lengva, pasakysiu...


   Ir štai kas gavosi. Specialiai žiūriu kaip viskas atrodo dienos šviesoje. Atrodo, kad pataikiau spalvą ir tonavimą. Ir truputis tarpinių vaizdelių.
                  Bus daugiau...

Redaguota: 29 Mar 2017 21:07

Atgal

Komentarai

Nerasta

Komentuoti


Paieška

Statistika

Lankėsi per 10 min
  • visi ilsisi
Svečiuojasi: 3 lankytojai(-jų)

Scale Model


Šalys!